Pokyny pro pacienta
Pokyny pro pacienta před operací :
Před samotnou operací horních, ale i dolních víček je důležitá vstupní konzultace mezi klientem a operatérem. Operatér Vám sdělí, zda je pro vás operace vhodná a jaký výsledek od ní můžete očekávat. Lékař vám také vysvětlí celý postup operace očních víček, způsob anestézie a možná rizika zákroku. V souvislosti s Vaším zdravotním stavem může operatér doporučit další předoperační lékařská vyšetření.
Zhruba 1 - 2 týdny před operací očních víček je nutné vysadit léky zvyšující krvácení jako je Warfarin, Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin, Brufen, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou. U pravidelně užívaných léků je vysazení nutné předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. K samotné operaci se dostavte bez nalíčení. S sebou na operaci je vhodné vzít si tmavé brýle na ochranu proti UV záření. Zákrok se provádí v lokální anestezii, ambulantně bez následné hospitalizace. Je nutné si zajistit doprovod domů.
Komplikace :
Mezi všeobecné komplikace patří krvácení v operační ráně. Krvácení může prodloužit dobu hojení. Další možnou komplikací je infekce v operační ráně. Projeví se zarudnutím a otokem, někdy je nutné podání antibiotik. Infekční komplikace jsou častější a nebezpečnější u pacientů, kteří jsou nosiči bakteriálních kmenů rezistentních na antibiotika. Další případnou komplikací je ischemie (neprokrvení) tkání v okolí operační rány, ke které může dojít při zhoršené obranyschopnosti organismu nebo vlivem mechanického násilí (např.pád) při nedodržení klidového režimu předepsaného lékařem. Každý operační zákrok zanechá jizvy. U predisponovaných jedinců však nelze vyloučit vznik hypertrofických nebo keloidních jizev. U disponovaných jedinců může dojít ke vzniku alergické reakce na léky, dezinfekci nebo šicí a obvazový materiál. Mezi specifické komplikace plastické operace víček můžeme zařadit suchost očí či pálení se zarudnutím spojivek nebo přetrvávající otoky víček. Pravděpodobnost výskytu operačních a pooperačních komplikací je vyšší u kuřáků
Operace :
Během operace si operatér vyznačí celkový přebytek kůže a poté víčka znecitliví místním anestetikem. Odstraní nadbytek kůže a v případě potřeby i přebytek tukových polštářků pod kruhovým očním svalem, který se někdy rovněž upravuje. Následuje sešití rány pokračovacím stehem. Následná jizva horního víčka je uložena v ohybu víčka, takže není při otevřených očích patrná.
Pooperační péče :
Doma si pacient podle potřeby pravidelně přikládá studené obklady. Je nutné dodržovat klidový režim a polohu se zvýšenou horní polovinou trupu, která je prevencí proti rozvoji větších otoků. U pacientů s vyšším rizikem krvácení je na noc vhodná bandáž elastickým obvazem. Otoky a krevní podlitiny se při přiměřeném chlazení postupně vstřebávají obyčejně v průběhu 1-2 týdnů. Pokud je vše druhý den po zákroku v pořádku, přichází klient za 6 -9 dní na odstranění stehů. Termín, místo a čas mu bude sdělen. Stripová fixace rány (proužky náplasti) se ponechávají až do odstranění stehů. V případě pooperačních komplikací je klient povinen informovat naše pracoviště na níže uvedeném tel. po 8 hodině ranní a následně se dostavit na pooperační kontrolu. Další kontroly mohou následovat dle stavu hojení a určuje je lékař. Po odstranění stehů je vhodná následná péče o jizvy, po jednom dni promazávání jizev a po dalším týdnu tlakové masáže. Podpořit nekomplikované hojení můžete užíváním léku enzymatické povahy (Wobenzym). Je doporučeno nasazení již zhruba týden před operací 3x5-10 dražé s vynecháním denní dávky před operací a pokračovat zhruba 3 týdny po výkonu. Líčení je možné po 2 týdnech, sauna po 4 – 6 týdnech, obvyklá fyzická aktivita se doporučuje po 2-3 týdnech. Nedoporučujeme slunění a solárium, bez řádné ochrany před UV zářením, po dobu 4-6 měsíců, nebo do vyblednutí jizviček. Rekonvalescence však je proces individuální a závisí nejen na daných schopnostech hojení organismu každého jedince, ale je i odrazem svědomité péče pacienta